Bocian

Bocian to najczęściej bocian biały – popularny bociek budzący sympatię Polaków. Niezmiennie kojarzy się z wiosną, mądrością i… z legendą o przynoszeniu dzieci. Osiedlenie się bociana w domostwie uważa się za znak szczęścia i obfitości plonów. Ptaki nie są prześladowane przez człowieka – zresztą są pod ścisłą ochroną.

Najwięcej bocianów mieszka w Polsce (ok. 25 proc. światowej populacji), a najczęściej można je spotkać w województwie podlaskim. W Łapach znajduje się osiedle Bociany. A na zdjęciach (z 2015 r.) pokazuję bociany z drogi prowadzącej do mojego domu.

Jaka jest ulubiona potrawa żabek? Jajka na boćku :)

W rzeczywistości bociany mają bardziej ulubione menu niż żaby. Bocian będąc mięsożercą zjada szereg zwierząt, w tym owady, dżdżownice, małe ssaki i małe ptaki, ryby, gady, płazy (wspomniane żaby). Bocian to dobry myśliwy. Człowiek będąc na łące widzi żaby – stąd skojarzenie, że bocian zjada głównie żaby. Bocian większość ze swojego pożywienia znajduje wśród niskiej roślinności (skoszona łąka) oraz na podmokłych terenach i w płytkich wodach.

Przeczytałem, iż gumki recepturki są przez nie mylone z dżdżownicami i spożywane, co niekiedy prowadzi do śmiertelnej w skutkach niedrożności przewodu pokarmowego. Tak więc uważajmy na to, co pochopnie wyrzucamy.

Bocian ma długie oraz szerokie skrzydła (rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 2 m) i dlatego to ptak-szybowiec. Szybując, oszczędzają energię. Do ciepłych krajów lecą przez Bosfor lub Cieśninę Gibraltarską. Waży nawet do 4,5 kg.

Głównym dźwiękiem wydawanym przez bociana jest głośne klekotanie.

Bociany znane są z krajobrazu i… obrazu „Bociany” Józefa Chełmońskiego.

Pisząc swoją książkę „Jak być lepszym”: http://jaceklapinski.pl/jak-byc-lepszym/ – miałem widok na bocianie gniazdo ze swojego okna.

Przed dwoma dniami uaktywniłem profil „JŁ” na FB. Proszę o polubienie i dziękuję: https://www.facebook.com/inspirowanie/

Mapa wyników przeprowadzonego w sezonie 2004/05 spisu gniazdujących par bociana białego w Europie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Europe_stork.png  bocian_mapa

bocian bociek

JŁ – Jacek Łapiński