Czas to życie – inspiracje na temat istoty czasu

Myśl: „Czas to pieniądz” nadało tempu życiu. Motto: „Czas to życie” powinno przynieść realne spełnienie. Wartości osobiste decydują o tym, po co żyjemy i na co mamy czas.

Czas to życie – inspiracje na temat istoty czasy. Inspiracje w części zaczerpnięte są z książki „Sztuka sukcesu”, której jestem autorem, polecam zapoznanie się z jej innymi fragmentami: http://jaceklapinski.pl/sztuka-sukcesu/

Trudno sobie wyobrazić szczęśliwego człowieka, egzystującego w totalnym zamieszaniu. Życie i praca w chaosie może być irytująca – także dla innych osób. Nasze życie wiąże się z innymi – i musimy to uwzględniać.

Objęcie kontroli nad czasem oznacza objęcie kontroli nad życiem. Czas jest najbardziej ograniczonym zasobem (zupełnie nieelastycznym) i jeśli nie będzie się nad nim panować, to trudno zapanować nad czymś innym (i tym zarządzać). Mądrze inwestowany może złożyć się na wspaniałe życie i wielkie osiągnięcia. Dlatego warto dysponować nim z wielką rozwagą, traktując jako coś niezwykle cennego.

Czas można odmierzać przez rytm dobowy (snu i świadomości), przez rytm pór roku, ale też przez rytm bicia serca – przeżywanych emocji. Tak jak ktoś określił, że „pejzaż to rzeki, łąki i lasy”, a nie kilometry na horyzoncie – podobnie jest z czasem. Nie jest liczony tylko zegarkiem.

Czas dzieli się na czas natury (np. miłość, dorastanie dziecka) i czas ludzki (np. skończyć projekt w terminie). W ten sposób można tworzyć listę spraw do załatwienia (np. zadzwonić w celu omówienia kwestii zawodowych, przejrzeć artykuły naukowe pomocne do pracy) lub listę spraw naprawdę ważnych (np. pobawić się z dzieckiem, wyjść na randkę z małżonkiem).

Jeśli ktoś chce ułożyć sobie dobre stosunki z ludźmi, potrzebuje o wiele więcej czasu.

Warto poświęcać czas dla tych, których kochamy i lubimy. Większość ludzi zwykle odpowiada, że najważniejsze dla nich są dzieci i rodzina. Z danych statystycznych wynika jednak, że rodzice na rozmowę i zabawę z dziećmi poświęcają wielokrotnie mniej czasu niż na oglądanie TV.

Szczerze proszę: Ile godzin w tygodniu spędziłeś ze swoimi dziećmi? Ile czasu zmarnowałeś, który mógłbyś przeznaczyć dla siebie i rodziny?

Nie można cofnąć czasu, ale można naprawić popełniony błąd i odmienić swój los. Nie można zatrzymać czasu, ale można go nie tracić.

Czas to nieodzowny składnik wszelkich dokonań.

Na wszystko potrzeba czasu, ale musi być na to właściwy czas. Każda praca odbywa się w jakimś czasie i trwa przez jakiś czas. Chcielibyśmy zmienić życie i odnieść sukces już teraz, ale na to też potrzeba czasu.

Uprawdopodobnienie sukcesu ukazuje się w postaci panowania nad czasem. Czas działania to czas sukcesu. Niezwykle istotne jest tu działanie metodyczne, jak magia procentu składanego w przypadku kapitału. Podobnie i w życiu kumulacja efektów pracy następuje wtedy, gdy wykonuje się ją codziennie, mając na uwadze konkretny cel. Działanie to inwestycja długoterminowa.

Czas łączy w sobie dwie wartości: równość i wolność. Reszta zależy tylko od nas. Doba dla każdego ma 24 godziny. Jednak niektórzy mają jakby więcej czasu.

„Skąd oni biorą czas?” – zastanawiają się niektórzy, gdy spotykają ludzi sukcesu cieszących się życiem. Wszyscy liderzy cenią swój czas (i życie), dbając o koncentrację i efektywność. „Większość spotkanych przeze mnie ludzi sukcesu jest absolutnie bezwzględna w sprawach związanych z ich czasem” – zanotowałem ciekawą inspirację, bo jak stwierdził Johann Wolfgang Goethe: „Mamy dość czasu, jeśli wykorzystujemy go właściwie”. Wystarczyło go, na dokonanie wielu odkryć i wynalazków, takim ludziom jak Albert Einstein i Thomas Edison.

Prawda jest taka, że nigdy nie znajdzie się dość czasu, aby zrobić wszystko co jest do zrobienia, ale zawsze jest dość czasu, aby zrobić to co najważniejsze! Problemem jest więc marnowanie energii na działania, które mają niską efektywność.

Większość ludzi jest w szczytowej formie rano (ale po dobrze przespanej nocy) i wieczorem (po odpoczynku poobiednim). W tych określonych porach warto skupić się na najważniejszych rzeczach! W te kluczowe godziny można zdziałać więcej niż przez całą resztę dnia. Ten czas jednak szybko ucieka.

Kiedy wstaje się wcześnie rano, to ma się wrażenie, że dzień jest dłuższy. Wstając późno ma się odczucie, iż ściga się uciekający czas. Zwykle ludzie zrywają się z łóżka i pędzą spóźnieni, zaspani (i bez nastroju), bo dzień wcześniej siedzieli do późna przed telewizorem lub komputerem.

Zdanie „nie mam czasu” stało się codziennym powiedzeniem. Czasu nie można nie mieć. Czas to kwestia priorytetu. Zawsze mamy czas, pytanie tylko na co: czy na narzekanie, czy na działanie. Ludzie znajdą czas na dymka (jeśli palą) lub na marudzenie jak to są zajęci. Mówiąc „nie mam czasu”, mówi się tak naprawdę: „nie mam czasu akurat na to”!

Właśnie dlatego musimy wciąż na nowo zadawać sobie pytanie, na co go przeznaczamy. To pilne? Czy to ważne?

Jeśli ktoś poświęca czas na pilnie rzeczy, to nie wystarczy mu go na ważne rzeczy.

Paradoksalnie najważniejsze rzeczy nie są pilne! Jednak najczęściej wymagają codziennej troski.

Umiejętne wykorzystanie czasu, pozwala na zrobienie więcej w krótszym okresie, co pozostawia więcej luzu na myślenie twórcze i strategiczne. W ten sposób człowiek oszczędza energię, zyskuje poczucie kontroli, a pozbywa się presji i stresu towarzyszącego pracy. Panując nad czasem zyskuje się poczucie kontroli nad całym życiem.

Każda innowacja dotycząca wykorzystania czasu pozwala oszczędzić czas, a co za tym idzie także pieniądze.

Można zaplanować czas: robić najważniejszą rzecz od godz. (…) do godz. (…).

Warto inwestować swoją energię w pasję. Wielu ludzi wzbogaciło się w wolnym czasie.

Ile godzin dziennie poświęcasz na osiągnięcie najważniejszego celu? Czy możesz znaleźć 14 godzin tygodniowo (ale nie kosztem snu), które mógłbyś poświęcić na rozwój osobisty dotyczący sukcesu?

Skuteczne jest wyznaczanie sobie ostatecznego (krótkiego, ale realnego) terminu zakończenia pracy. Oczywiście niekiedy nie jesteśmy w stanie dokładnie ocenić, ile czasu zajmie realizacja konkretnego zadania. Często wymaga ono rzeczywiście dłuższego terminu, niż to przewidujemy.

Jednak mamy tą niewiarygodną zdolność sprawienia, że praca wymagająca najwyżej godziny czasu zajmuje cały dzień lub odwrotnie, jeśli jest taka konieczność.

Warto ustalić trzy nieprzekraczalne granice: (1) określić maksymalną liczbę godzin pracy w tygodniu, (2) nie pracować w niedzielę i osobiste „święta”, (3) zawsze zrobić sobie urlop w ciągu roku.

Dodanie obowiązków mobilizuje, ale czasem przeładowuje. Jeśli sam od siebie za dużo wymagasz – deleguj zadania.

Potrzebujemy zapasu czasu na różne nieprzewidziane poślizgi czasowe. Miejmy też świadomość, że organizowanie czasu nie musi polegać na tworzeniu sztywnych harmonogramów.

Szybkie tempo pracy sprawia, że czujemy się nieswojo „nic nie robiąc”. Wielu ma złudną nadzieję, iż za kilka tygodni będzie „wolniejsza” i znajdzie czas na wszystko.

Czas przemija i nigdy nie wraca – dlatego zwykle go brakuje.

Wiadomo, że po wielu dniach i godzinach pracy efektywność zaczyna spadać. Stąd też ciężka praca, choć niekiedy konieczna, oznacza, że wytwarza się coraz mniej w coraz dłuższym czasie. Im bardziej jest się zmęczonym, tym więcej popełnia się błędów.

Syndrom supermena przejawia się tym, że osoba jest przekonana, iż ona i tylko ona jest w stanie załatwić najlepiej daną sprawę. Występuje przy tym ogromna energia, a jednocześnie niecierpliwość z powodu wiecznego pośpiechu. Dlatego dla takiej osoby podwójnie irytujący jest korek na ulicy, kolejka w sklepie, zajęty sygnał telefonu, brak odpowiedzi na sms.

Gdybyś każdego dnia otrzymał dodatkową godzinę, to na co przeznaczyłbyś ją: Na pracę? Na hobby? Na sen? Na sport? Dla bliskich? Odpowiedz proszę szczerze i właśnie to rób!

Przyśpieszyć tempo czy inteligentnie zmodyfikować życie?

Polecam książkę: http://jaceklapinski.pl/sztuka-sukcesu/
I zachęcam do składania zamówień: http://jaceklapinski.pl/sztuka-sukcesu/zamawiam/

Jacek Łapiński