#Inspiracja 1.23: Refleksja

Przedstawiam Ci fragment książki „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie”. Rozdział 1 „Sens różnych rzeczy”, #Inspiracja 1.23: Refleksja.

Przeprowadzono badanie wśród 90-latków. Zapytano, jakie aspekty zmieniliby w swoim życiu, gdyby mogli przeżyć życie jeszcze raz. Padały trzy typy odpowiedzi.

Po pierwsze: poświęciliby więcej czasu na radość życia, koncentrując się na wspaniałych chwilach z bliskimi.

Po drugie: więcej uczyliby się, skupiając się także na rozwoju pasji.

Po trzecie:  podejmowaliby wyzwania, aby wykorzystać więcej życiowych szans.

A co Ty zmieniłbyś w swoim życiu, gdybyś mógł cofnąć się do czasów liceum?

Owe odpowiedzi jasno wskazują na pewne kwestie.

Po pierwsze: nikt nie będzie żałował, że nie obejrzał wszystkich odcinków ulubionego serialu. Żałuje się, że za mało chwil spędzało się z ludźmi, którzy byli nam naprawdę bliscy. To pokazuje, że bardziej od patrzenia w ekran potrzebujemy patrzenia w oczy innych ludzi. I cały czas gdzieś się spieszymy, odkładając życie na później. A ono szybko mija. I brakuje nam czasu na czerpanie radości z życia. Kluczem jest okazywanie uczuć.

Po drugie: nie chodzi tu o samą naukę szkolną, o to, że trzeba skończyć określoną szkołę i zdobyć dyplom. Jednak tkwi w nas pewien potencjał, który chcemy rozwijać. Można rozwijać w sobie pasję, konkretne umiejętności. Najlepszą szkołą jest szkoła życia, to ono inspiruje nas do tego, by szlifować talent. Istotna jest otwartość umysłu. Wiedza to potęga, ale czynnikiem decydującym jest wyobraźnia i otwarty umysł.

Po trzecie: warto podjąć wyzwanie. Nie zawsze nam się uda, ale samo unikanie zmian jest błędem, bo są one nieuniknione. Jeśli nie spróbujemy – pozostaną nam zawiedzione nadzieje. Można pokazać samemu sobie, że jednak można przynajmniej spróbować. Chodzi o wykazanie się aktem odwagi, by podążać własną drogą.

„W przeszłości nic nie jest utrwalone, lecz wszystko zostaje zachowane w sposób nieodwołalny” – ocenia Viktor Frankl i wskazuje, iż widzimy rżysko po żniwach, a nie dostrzegamy spichlerza pełnego plonów. Podobnie życie mija, ale przynosi szereg wspomnień i doświadczeń.

Napisz pochwałę, jaką pragnąłbyś otrzymać, lub sporządź własną notkę biograficzną, jaką chciałbyś, aby znalazła się w encyklopedii. Wyraź to w kilku krótkich zdaniach. Zrób to, proszę.

Można zostawić po sobie coś więcej. I nie chodzi tylko o sam majątek. Pieniądze są bardzo ważne (!), ale mają określoną wartość.

Celem życia nie jest ciągła pogoń za króliczkiem. Mitem jest nieustanne szczęście rozumiane jako stan ciągłej euforii lub udział w grze polegającej na zakupie jak największej ilości fajnych gadżetów. Jeśli człowiek zdobędzie majątek, lecz utraci zdrowie lub spokój ducha,  nie będzie w stanie cieszyć się tym, co uzyskał. Nowa, dobrze płatna praca może wymagać tak wiele energii, że zupełnie zabraknie jej na kultywowanie codziennej radości. Jeśli ktoś nie potrafi być wdzięczny, to nic mu to nie da, że opływa w dostatki.

Ciekawa jest refleksja: co chciałbyś zrobić, gdyby pozostało Ci tylko sto dni życia? Większość odpowiada, że chciałaby udać się w jakąś podróż i spędzić czas z bliskimi. Jeśli tego pragniemy, dlaczego nie zrobimy tego już teraz? Można wziąć chociaż kilka dni wolnego i pojechać w podróż z rodziną. Potem może już nie wystarczyć czasu. Zawsze jest to „potem”. Każdy kolejny dzień „jest ostatnim z reszty życia”. Człowiek zakłada, że dociągnie do osiemdziesiątki lub setki. Zostaje mu zwykle kilkanaście tysięcy dni. Jednak nie można traktować życia jak własności, która nam się należy. Dlatego nie warto marnować żadnego dnia.

Życie dzieje się tu i teraz, ale jednocześnie to coś więcej niż tylko dzisiaj.

Mam co wspominać, ale nie mam co opowiedzieć dzieciom i wnukom. :) :) :)

:) :) Zamówienie książki :) :) – zasady:
Zakup książki „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie” to proces bardzo prosty. Warunkiem realizacji zamówienia jest zaksięgowanie wpłaty na rachunku bankowym.
Konto, PKO Bank Polski:
74 1020 1332 0000 1602 0905 8563
Cena jednostkowa książki to 45 złotych. W ramach promocji proponuję kwotę 35 złotych. :) :)
Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna – gratis (w ramach zakupu książki, a zamówienie realizowane jest przez Pocztę Polską).
Książka może być ze specjalną dedykacją (dla siebie lub dla kogoś). :) :)
A Jeśli są dodatkowe wymagania (np. komu ma zostać wypisana dedykacja, inny polski adres realizacji zamówienia), to można dodatkowo kontaktować się poprzez:
formularz kontaktowy (dostępny poniżej)
lub e-mailowo: jaceklapinski@interia.pl
lub telefonicznie (także smsy): 533 116 333
lub stronę autorską „Inspirowanie” na FBhttps://www.facebook.com/inspirowanie/
lub na prywatny profil na FBhttps://www.facebook.com/profile.php?id=100007503993900
Można śmiało pisać, gdyż lubię kontakt z Czytelnikami :) :)

Formularz kontaktowy:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

z uśmiechem ci do twarzy jacek łapiński

PS. Rozdział 1 „Sens różnych rzeczy” zawiera następujące Inspiracje:
#Inspiracja 1.1: Duch, 1.2: Dzień, 1.3: Świadomość, 1.4: Jedna myśl, 1.5: Przesłanie, 1.6: Kawa na ławę, 1.7: Uśmiech, 1.8: Właśnie tak!, 1.9: Rozwój, 1.10: Cel, 1.11: Droga, 1.12: Czytanie zawodowe, 1.13: Dobry – lepszy!, 1.14: Wartości, 1.15: Rozwój fizyczny (spacer), 1.16: Szacunek (rozwój emocjonalny), 1.17: Rozwój umysłowy (pasja), 1.18: Rozwój duchowy (czytanie), 1.19: Dar, 1.20: Wada, 1.21: Nawyk, 1.22: Zmiana, 1.23: Refleksja, 1.24: Niepowodzenie, 1.25: Błąd i wielbłąd!, 1.26: Problemy, 1.27: Wymówki, 1.28: Lęk, 1.29: Stres, 1.30: Realny optymizm, 1.31: Przekonania, 1.32: Wzajemność, 1.33: Umiar, 1.34: Pytania, 1.35: Szczęście, 1.36: Miłość, 1.37: Sukces, 1.38: Cena, 1.39: Przyjemność a satysfakcja, 1.40: Bierność i aktywność

Pozdrawiam z uśmiechem :) Jacek Łapiński