PDF – dodatek

PODSTAWY DIETY

Uwaga – dodatek dostępny dla Czytelników Jacka Łapińskiego, tylko na stronie autorskiej JŁ.

Jedz mniej! Bramy raju są wąskie – Archibal J. Cronin.

Codzienne podejmujemy decyzje w sprawie zdrowia np. przez to jakie menu wybieramy. Żeby utrzymywać najwyższy poziom energii, trzeba świadomie się odżywiać. Nadwaga to problem wielu z nas. Na przyszłość warto oszczędzić sobie kłopotów i zbędnych kilogramów.
Kto raz przytyje, musi walczyć z nadwagą przez całe życie. Dlatego lekarze radzą wszystkim, którzy jeszcze trzymają wagę, aby już teraz dbali o dietę. Ale nie odchudzającą, lecz fi zjologiczną, odpowiednio zbilansowaną, czyli zdrową, racjonalną, chroniącą przed problemami z otyłością .

W praktyce sprowadza się to do uwzględnienia zarówno zasad dietetycznych, jak i upodobań kulinarnych, bo trzeba znaleźć taką dietę, którą będziemy trzymać nie przez trzy miesiące, ale przez całe życie.

Tylko nieznaczna różnica między liczbą kalorii przyjmowanych z pokarmem, a tych spalanych przez organizm powoduje, że z każdym rokiem przybywa niecały kilogram, ale w ciągu 10 lat, będzie to aż 5 -10 kg. Zmiany w odwrotnym kierunku też są możliwe. Warto przyjąć nawet pozornie mało  ambitny plan odchudzania, gdyż zrzucenie kilku procent masy ciała oraz utrzymanie wagi i tak wiele znaczy dla zdrowia.
Tymczasem wszyscy którzy chcą zeszczupleć powinni mieć świadomość, że zmiana zasad żywieniowych to działanie na całe życie. Chudnięcie ma swoją dynamikę -na początku przebiega szybciej, potem tempo zwalnia i wówczas, kiedy wskazówka wagi się zatrzymuje, wiele osób przechodzi kryzys – twierdzi Barbara Dąbrowska- Górska, autorka książki „Dieta albo cud. Test 42 diet” .

Czytaj dalej plik PDF