PDF – Rozdział pierwszy

Wartości na drodze do celu – własna misja i wizja

ZASADY SPOŁECZNE

Jest na ziemi szczęście, ale w poczciwej pracy – nie w obietnicach losu i loterii – Joseph Conrad.
Życie jest oparte na zasadach, a samo życie stanowi wartość. Dlatego droga do prawdziwego zwycięstwa leży na gruncie zasad i wartości. To jest właśnie tzw. „sukces”, bo dotyczy on całego życia.

Zasady rozumiem jako niezmienne prawa dotyczące wszystkich ludzi, a wartości jako dotyczące jednostki.

Lider (człowiek sukcesu, zwycięzca, przywódca) traktuje swoje życie jako misję, a nie jak karierę. Podejmuje pracę i współpracę, a przez to nadaje sens w życiu i osiąga spełnienie (zwycięstwo, sukces).

Kiedy słyszałeś o zasadach? Jeśli była o nich mowa, to chyba najczęściej w żartobliwym kontekście, że zasady są po to aby je łamać lub pierwszą zasadą jest brak zasad. Jeżeli jednak ktoś nie będzie się ich trzymał, to w końcu wyląduje w przysłowiowej próżni (duchowej pustce). Nie chcę moralizować, ale takie są zasady. Świadomość jest zdolnością rozumowania w kategoriach zasad, a nie tylko samych emocji. Zdaję sobie sprawę, że takie życie na pierwszy rzut oka wygląda na surowe i niewygodne, ale naprawdę służy osobistemu spełnieniu. Wyobraź sobie teraz to wszystko, co zawsze chciałeś mieć. Mało tego, pomyśl proszę, że jesteś właścicielem całej ziemi. Wszystko co się na niej znajduje, należy tylko do Ciebie: każdy pałac, zamek, hotel czy dom, każdy samochód, jacht czy samolot, każde inne przedmioty (gadżety, ubrania, biżuteria, dzieła sztuki), wszelkie jedzenie i wszystkie pieniądze. Całe miasta, wyspy i kraje należą do Ciebie. Pomyśl, że to wszystko jest Twoje i poczuj się prawdziwym właścicielem całej planety. Czy byłbyś szczęśliwy?

Jest jednak tylko jeden warunek. Aby to wszystko było rzeczywiście Twoje, musisz być jedynym człowiekiem na ziemi. Wtedy faktycznie wszystko byłoby Twoje! Czy wówczas byłbyś szczęśliwy?

JAK_BYC_LEPSZYM_Wartości_na_drodze_do_celu_Rozdzial_pierwszy