Książka to skarb – książka „Dlaczego warto czytać?!” (rozdział V)

Rozdział V książki „Dlaczego warto czytać?!” pt. „Książka to skarb”:

O czym mówi książka? Jaki temat porusza? Ta książka jest o czytaniu. Jednak książki poruszają różne wątki.
Otwórz książkę i otwórz umysł.

Książka jest okazją do spotkania się z kimś naprawdę ciekawym, kto ma coś interesującego do przekazania. To spotkanie z autorem.
Książka kreuje Twoją wizję. Ta sama książka czytana kolejnych raz – powstaje w pewnym sensie ciągle od nowa, bo doprowadza człowieka do nowych przemyśleń.

Książka w formie literatury klasycznej jest obecna od wielu pokoleń i wywarła wpływ na kolejne pokolenia. To świadczy o poziomie. Skoro dana książka przetrwała próbę czasu, pomimo że jej autor nie żyje (i nie promuje się) od ponad 70 lat. Taka książka sama broni się, bo jest warta uwagi. Sięgając po nią mamy gwarancję jakości. Nie musimy się zastanawiać, czy warto ją przeczytać, bo wiadomo że warto.

Książkę dopełniamy własnymi wyobrażeniami. Podczas czytania zmuszasz umysł do wyobrażenia sobie całej sytuacji w której znajduje się bohater. Oglądanie filmu uniemożliwia tą przyjemność – podsuwa już gotowy obraz. To wielka przyjemność samodzielnego myślenia i kreowania własnej wizji zamiast telewizji.

Książka dostarcza wiedzy na każdy temat. I to pełnej wiedzy. To niewyczerpalne źródło.

Książka dostarcza wiedzy o świecie – nie da się odwiedzić wszystkich krajów. O kosmosie – nie da się wszędzie być! O technice, nauce – nie da się wszystkiego osobiście zbadać! O historii – nie da się wszystkiego sprawdzić osobiście!

Książka dużo podpowiada, ale nie jak wujek dobra rada. Podpowiada przyjaźnie, a nie nachalnie. Daje do myślenia i to Ty sam wybierasz na jaki temat będziesz czytał.

Książka i słowa w niej zawarte są jak drogowskazy na naszej drodze życia. Idź za dobrym słowem.

Książka i szachy nigdy nie zginą. Będą zawsze!

Książka jest ekologiczna i nie wymaga prądu.

Książka jest jak rzeka i wpływa że umysł jest wartki. Telewizja jest jak zalew i zamula umysł.

Książka zawiera odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań. Odpowiedź na Twoje problemy są właśnie ukryte gdzieś w książkach. Musisz tylko odnaleźć odpowiednią książkę. To jest klucz do rozwiązania problemu.

Książka łączy pokolenia – fizycznie (można razem czytać) i duchowo (bo wiele pokoleń wychowało się na danej książce i czerpało z niej wzorce).

Książka może być Twoim przyjacielem. Nieodzownym towarzyszem życia. Z książką (tak jak z każdym przyjacielem) trzeba dobrze się zapoznać i szczerze polubić. W książce (pośród kolejnych zapisanych słów i zdań) zawsze znajdziesz coś, co Cię rozśmieszy lub pocieszy. Nauczy czy zainspiruje. I jest zawsze przy Tobie. Na wyciągnięcie ręki.

Książka może wywołać skrajne emocje, gdy czytelnik całkowicie wczuje się w to, co czyta. To może być niesamowite uczucie.

Książka niesie dziedzictwo kulturowe. Książka ubogaca nasze „ja”.

Książka poprawia pogodę ducha. Rozgania deszczowe chmury w głowie i sprawia, iż w umyśle zaczyna świecić słońce.

Książka skłania do naturalnej refleksji. Telewizja skłania do gapienia się i nie daje czasu do namysłu.

Książka pozwala złapać dystans do świata – naszych codziennych problemów.

Książka przedstawia wiele cennych wartości: uczciwość, szacunek, braterstwo.

Książka przedstawia złożoności wielu kwestii. Rzeczywistość nie jest jednoznaczna. Tak jak są dwie strony książki, tak wszystko ma swoje „za” i „przeciw”.

Książka rozwija wyobraźnię i fantazję, a ona jest istotna w życiu. Książka podpowiada: „Jeśli chcesz, to możesz”.

Książka to dobry temat do rozmów. Sama książka to forma rozmowy. Umiemy wiele rzeczy nazwać i nie wstydzimy się swoich uczuć, myśli.

Książka to tlen. To jak wyjście na spacer z zadymionego pomieszczenia na świeże powietrze do lasu.

Książka to magiczny „latający dywan” zabierający Cię w magiczną podróż w każdy zakątek wszechświata.

Książka to podstawowe i najtańsze źródło wiedzy na dany temat. W przeciwieństwie do internetu dane są w dużej mierze sprawdzone i zweryfikowane.

Książka to powrót do źródeł, by odnaleźć spokój duszy, sens życia i szczęście w życiu. I wpłynąć na sukces osobisty.

Książka to tania rozrywka, a nawet bezpłatna (w bibliotekach). Paczka kosztuje 15 zł, butelka – 30 zł. Książa zaś kosztuje 30 – 40! To tak dużo?! Książkę możesz kupić i sprzedać po przeczytaniu. Możesz kupić ją w promocji. Jednak wartość wiedzy może być bezcenna.

Książka to użyteczna rzecz. W książce możesz zasuszyć liście lub schować pieniądze. Jednak jak masz dużo książek to dopiero wtedy skutecznie schowasz pieniądze.

Książka to zabawka. Czytanie do zabawa.

Książka to bilet do raju. Czytanie pozwala przenieść się z przyziemnego świata do świata wyobraźni. Do innego wymiaru. To zaczarowana brama do świata marzeń.

Książka to zapis myśli ludzkiej. Dla przykładu zapis myśli Alberta Einsteina: „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy”. To bardzo wymowne, iż wielką siłę wyobraźni podkreślił człowiek, który uchodzi za geniusza XX wieku.

Książka wybitna staje się dziełem. Literatura klasyczna pozostawiła po sobie ślad w kulturze (np. wzorce zachowań, konwenanse) na którym zbudowano wiele współczesnych symboli. Ma to nawet odniesienie w reklamie!

Książką można delektować się jak pizzą – po kawałku. Jej fragmentami i przemyśleniami z nią związanymi.

Książki podsuwają dobre myśli. Zmuszają do poszukiwania odpowiedzi na różne pytania. Przemyślenia mogą zaskoczyć nas samych.

Książki pokazują nam autorytety. Ktoś może wzorować się na „Małym Księciu” lub na bohaterach „Kamieni na Szaniec”.

Książki są różne – tak jak ludzie są różni. Znam też osoby, które bezkrytyczne przeczytały książkę i przysporzyło im to tylko kłopotów. Utwierdziły się w negatywnych przekonaniach. Przez to skłoniły do nieracjonalnych działań z przykrymi konsekwencjami.

Książki są skarbem, a ich czytanie wzbogaca. Czytaj, jeśli chcesz być bogaty i kolekcjonuj wartościowe książki.

Książka w cytatach:
„Książka to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi – doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości”.
„Książka jest paszportem do świata, paszport ten pozwala przekraczać granice czasu i przestrzeni, przynosi człowiekowi radość i przyczynia się do jego rozwoju”.

Książki zaspokajają głód wiedzy. Tutaj nie potrzeba dodatkowych argumentów.

Jacek Łapiński, Dlaczego warto czytać?!, wydanie III, Łapy 2020.

Inspirowanie – polub proszę stronę: https://www.facebook.com/inspirowanie/