Mądry nawyk czytania – rozdział VIII książki „Dlaczego warto czytać?!”

Rozdział VIII książki „Dlaczego warto czytać?!” pt. „Mądry nawyk czytania”:

Czytanie to moja ulubiona forma relaksu, która także rozwija mnie jako człowieka. Nie wyobrażam sobie dnia bez przeczytania fragmentu książki.

Brak czasu to tylko wymówka. Zawsze mamy czas! Pytanie: na co mamy czas?! Czy mamy czas na narzekanie lub na bezmyślne siedzenie przed ekranem? Czy mamy czas na myślenie, działanie i czytanie?
Wydaje mi się jednak, iż większość ludzie nie przejawia po prostu chęci czytania. Ktoś deklaruje tylko: „Lubię czytać, ale nie mam czasu”. Na czytanie zawsze warto jest mieć czas.

Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie: Ile godzin spędzasz na FB? Ile godzin oglądasz TV? Ile czasu rozmawiasz przez telefon i piszesz smsy?

Nawet najbardziej zapracowany człowiek może znaleźć chwilę dla siebie: godzinę na czytanie. Czytanie to kwestia priorytetów.

Zacznij dzień od poczytania. Od rana, od śniadania. Niech to będzie poranny nawyk: gimnastyka i lektura. To tak jak nie umyć zębów czy nie wziąć prysznica.
Zamiast sprawdzać szereg bezsensownych wiadomości, lepiej jest przeczytać fragment książki. I nastroić się pozytywnie, a nie negatywnie. Czytaj na dzień dobry.

Czytać możesz wszędzie – jeśli tak naprawdę chcesz czytać. Możesz czytać w łóżku lub na ławce w parku. Możesz czytać na przystanku, w pociągu lub w autobusie. W lesie, na łące lub nad wodą. Możesz czytać w czytelni. Wszędzie!

Często podróżujemy do pracy przez przynajmniej godzinę dziennie. Można wybierać się w podróż z książką. Miałem nawet znajomą, która ceniła sobie dojazdy do pracy. Jeździła pociągiem z Mińska Mazowieckiego do Warszawy. Zawsze z książką.

Człowiek narzeka na stres i pośpiech w życiu. I zamiast szukać ciszy i spokoju, to szuka kolejnych bodźców na ekranie. Czytaj, bo czytanie przynosi prawdziwe ukojenie. A błahostki dnia codziennego odchodzą w zapomnienie.

Jeśli nie jesteś przekonany do codziennego czytania – sprawdź to proszę w praktyce. Przez miesiąc. Czytaj przez pół godziny dziennie, ale każdego dnia. Sprawdź proszę. I zobaczysz zmianę w sobie.

Nic na siłę, a po książkę można sięgnąć nawet tylko na chwilę. Jednak możesz się złapać na tym, iż czytając, samoczynnie zwiększysz dawkę czytania. Można mieć mnóstwo obowiązków, ale dla chcącego nie ma nic trudnego. Jeśli ktoś naprawdę chce, to znajdzie czas na czytanie. To oderwanie od codzienności.

Powinniśmy wybrać cel, bo podświadomość może mieć inne cele (np. omykać się). Świadomie zaprogramować nawyk czytania jako wyraz chęci rozwoju. Warto stale pobudzać umysł dobrymi ideami poprzez dobre książki. W ten sposób zwiększa się możliwości umysłowe.

Można przeczytać przynajmniej jedną książkę w miesiącu. To nie jest aż tak duże wyzwanie intelektualne. To minimum. Może jednać sprawić, że zapragnie się więcej!

Czytają elity, czyli najlepsi z najlepszych! Bądź lepszy: czytaj. Stworzyć sekwencję: dobry – lepszy – najlepszy! Dołącz do najlepszych z najlepszych – i czytaj!

Dzień bez przeczytania choćby jednej ciekawej myśli, to dzień stracony!
Czas to życie. Książka to dar! Czytanie to przygoda życia!

Dlaczego ktoś lubi czytać? Ale równie dobrze można odwrócić pytanie: a dlaczego ktoś ma nie lubić czytać?

PS. Czytanie kształtuje cechy człowieka. „Charakter człowieka jest jego przeznaczeniem” – stwierdził Heraklit z Efezu, ale charakter nie jest nam przeznaczony. Wpływ na nas mają czynniki genetyczne (uwarunkowania dziedziczne) oraz środowiskowe (inni ludzie i wzory kulturowe). Jednak największy wpływ na nas mają nasze własne decyzje. Świadome i odpowiedzialne działanie.
Swego czasu modne było powiedzenie: „Jestem jaki jestem”, ale pojawia się też pytanie: „Czy muszę taki być?”. Okazuje się, że większości ludzi nie akceptuje wszystkich swoich cech i chciałoby w sobie coś zmienić. Każdy może być lepszym niż jest. Kluczowym staje się pytanie: jak wypracować w sobie lepsze ja (bo rozwijające się)?!
Sport jest ćwiczeniem dyscypliny i wymaga wytrwałości. Takie cechy pomagają wytrzymać w okresie kryzysu osobistego. Pracowitość i sumienne wykonywanie obowiązków, hartuje osobowość oraz wykuwa zwycięstwo. Praca nad sobą ma także wymiar materialny, przekładając się na lepszą pracę i zarobki. Majątek, wykształcenie ani dobre pochodzenie nie zastąpią jednak prawdziwego charakteru. Myśli, słowa i działania samoczynnie kształtują nas. Pozytywna natura kształtuje lepsze życie.
Cechy charakteru objawiają się w różnych sytuacjach życiowych.
Wielu psychologów wskazuje, iż ludzka osobowość różni się w pięciu głównych wymiarach. „Wielka piątka”: (1) ekstrawersja, (2) neurotyzm, (3) ugodowość, (4) sumienność, (5) otwartość na doświadczenia.
Ekstrawersja odnosi się do stopnia bodźców ze świata zewnętrznego. Introwertyk zgłębia świat wewnętrzny. Ekstrawertyk preferuje dużą liczbę luźnych znajomości. Introwertyk mniej liczne, ale głębsze kontakty.
Neurotyzm odnosi się do niestabilności emocjonalnej. Osoba neurotyczna ma słabą kontrolę nad emocjami. Przeciwieństwem jest człowiek stabilny emocjonalne z silną kontrolą uczuć.
Ugodowość odnosi się w stosunku do innych ludzi. Są ludzie ugodowi i konfliktowi.
Sumienność odnosi się do stopnia wypełniania zadań. Jedni robią swoje, a drudzy nie.
Otwartość na doświadczenia odnosi się do nowych pomysłów i rozwiązań. Wyróżnić można osoby otwarte i zamknięte na doświadczenia.
Oczywiście, większość osób ma normalnie wyważone natężenie przedstawionych cech.
Nawet jeśli ktoś jest nieśmiały, ale lubi sumiennie pracować w spokoju, to istnieje wiele zawodów w których może zyskać uznanie. Mając samoświadomość, można wybrać właściwą pracę dla siebie. I lepiej być wyjątkowym niż przeciętnym.

Jacek Łapiński, Dlaczego warto czytać?!, wydanie II, Łapy 2020.

Inspirowanie – polub proszę stronę: https://www.facebook.com/inspirowanie/