Miejska Biblioteka Publiczna w Lesznie – spotkania autorskie (Jacek Łapiński)

Miałem spotkania z młodymi Czytelnikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lesznie. Nie każdego inspiruję, czasami irytuję. Jednak w książce „Jak być lepszym” stwierdzam, iż nawet irytacja jest formą inspiracji – bo ktoś jest wstrząśnięty, ale niezmieszany. To tytułem takiej żartobliwej refleksji. Przedstawiam opinie słuchaczy po spotkaniach:

„Spotkanie bardzo mi się podobało. Uświadomiło mi, ile czasu spędzam na bezmyślnym wpatrywaniu się w telefon, a w tym czasie mogę rozwijać swoje pasje i czuć satysfakcję tego, że nie straciłam tak cennego czasu”.

„Zaczęłam rozmyślać nad tym, ile się spędza czasu w internecie. Większość osób spędza w nim dużo czasu i mało kto spotyka się z przyjaciółmi lub przebywa na świeżym powietrzu oraz rozwija to, co kocha. Większość osób wstydzi się tego co lubi”.

„Zrozumiałam, że w życiu należy poświęcić czas na swoje pasje i poszerzać je z czasem. Nie należy marnować czasu a rzeczy, które nas nie interesują”.

Wypowiedź o internecie i: „(….) Warto czasem wyjść do ludzi i pożyć życiem realnym”.

„Każdy dzień jest dobry, by zacząć aktywnie spędzać czas i realizować swoje cele w 100 procentach”.

„Spotkanie było bardzo ciekawe, intrygujące, bardzo mi się podobało”.

„Dowiedziałam się co to jest satysfakcja oraz przyjemność i czym się to rożni. Sytuacja związana z FB i ile godzin spędzamy na telefonie”.

„Podczas spotkania zrozumiałam, że marnuję zbyt dużo czasu na rzeczy z których w przyszłości nie będę czerpać żadnych korzyści”.

„Mogłoby być ciekawiej, ale źle nie było”.

„Czas to pieniądz, więc nie należy marnować go na głupoty. Należy go przeznaczać na rzeczy, które sprawiają nam satysfakcję”.

„Spotkanie prowadziło do głębszego myślenia i zastanowienia się”.

I:

„Myślę, że to spotkanie dało mi świadomość jak ważny jest czas, że powinniśmy spędzać go robiąc rzeczy, które lubimy robić i w przyszłości dadzą jakiś pozytywny rezultat”.

„Nie było to zmarnowanie czasu, a raczej uświadomienie o jego marnowaniu”.

„Dzisiejsze spotkanie nauczyło mnie bym spędzał czas na rozwijaniu swojej pasji, a nie tylko na spędzaniu czasu przed ekranem monitora”.

„Człowiek zawsze powinien dążyć do określonego celu. Nie liczy się Facebooku, tylko żyć rozwijać pasje”.

„Rozwój zależy od nas, sami decydujemy o tym, co w życiu jest dla nas ważne”.

„Myślę, że na spotkaniu dowiedziałam się wiele rzeczy o rozwijaniu swoich pasji. Teraz pomyślałem o tym i mógłbym przeznaczyć więcej czasu na np. rysowanie”.

„Nie warto marnować czasu na elektronikę. Warto rozwijać swoje pasje i samego siebie”.

„Bardzo mi się podobało, bo bardziej zrozumiałem co muszę zrobić w przyszłości, aby zostać kimś”.

„Ciekawie, ale mam ścisły umysł, więc taka filozofia nie dla mnie”.

„Było super. Bardzo mi się podobało, ponieważ było ciekawie i poznałam siebie”.

„Dobrze się bawiłam. Było ciekawie”.

„Spotkanie było na logiczne myślenie. Podobało mi się”.

„Spoko było. Warto rozwijać się i swoje zainteresowania”.

„Uważam, że spotkanie było „cool” i czegoś mnie nauczyło”.

„Nauczyłem się dużo ciekawych rzeczy”.

„Spotkanie było ciekawe. Nauczyłem się wielu ciekawostek o Facebooku, o satysfakcji i przyjemności, o zainteresowaniach. Z poważaniem Seba”.

I jeszcze kilka:

„A jeśli chcesz osiągnąć to musisz to rozwalić lub działać na przekór innym” – Raczej bym powiedział: budować coś nowego i współpracować, ale za swoje decyzje i działania brać pełną odpowiedzialność.

„Spotkanie było bardzo ciekawe i fajne, ale mam dla pana jedną uwagę: mówi się włączyć a nie włanczać ;)” – Dziękuję za uwagę. Wiem o tym i czasem zdarzy mi się popełnić banalne błędy językowe , ale każdy popełnia charakterystyczne błędy językowe.

„Motywację do tego, by w przyszłości móc z dumą wrócić do Leszna i powiedzieć: Jestem dziennikarką i wydałam nawet serię książek. Spojrzeć z satysfakcją w tył i nie żałować zmarnowanych godzin na coś nieprzydatnego” – Powodzenia na drodze pasji! Kluczem jest właśnie satysfakcja sama w sobie.

„Dzięki temu spotkaniu, możliwe że będę jeszcze bardziej rozwijać teatr. I będę jeszcze więcej czasu poświęcać na teatr, oprócz tego ile już poświęciłam na granie w teatrze. I dzięki temu spotkaniu i temu przekazowi mam jeszcze większą pewność, że zostanę sławną aktorką Hollywood, bo lubię teatr. No i podsumowując było bardzo ciekawie”. – Życzę powodzenia. Przed każdym celem jest dużo pracy, ale też z góry nie można wykluczyć żadnej drogi życiowej.

„Czasami kiedy mówię znajomym, że nie mogę się z nim spotkać, bo idę na trening dziwnie się czuję, ponieważ wydaje mi się, że zrobiłam źle. Z dzisiejszych zajęć wiem, że robiłam dobrze. Talent to tylko 1 procent, a reszta to praca i wyrzeczenia” – Znajomi są ważni, ale mamy też własne cele i tego również się trzymajmy.

„Choć wg. mojej opinii nie spędzam dużo czasu na błahej rozrywce (i choćby komputerze), nigdy nie będę mógł spędzać zbyt dużo na rozwoju własnych pasji. Tylko wtedy osiągnę w nich przynajmniej zadowalający poziom umiejętności. Natomiast spełniając własne pasje, a więc najszczerszą formę szczęścia” – Czas to nasza osobista waluta, a pasja dodaje życiu smaku.

„Nie lubię „kołczów” – zmieniam zdanie :)” – Podobnie są nauczyciele i nauczyciele, podobnie z trenerami – bywa różnie.

Inspirowanie: https://www.facebook.com/inspirowanie/
Książka: http://jaceklapinski.pl/jak-byc-lepszym/

Jacek Łapiński