Podlaskie to najpiękniejsze województwo w Polsce!

Podlasie to najpiękniejszy region w Polsce, a podlaskie to najpiękniejsze województwo w Polsce! Najbardziej naturalny. Przyjazny ludziom i środowisku. W tym dziale (w ramach skromnej promocji) będę przedstawiał „swoje” województwo podlaskie.

Na marginesie dodam, iż rozumienie Podlasia w znaczeniu historycznym, a współczesnym różni się, i to znacznie. Wpłynęły na to przekształcenia administracyjne w określaniu granic Podlasia.

Na obecne województwo podlaskie składa się także Pojezierze Suwalsko-Augustowskie, ziemia łomżyńska (Mazowsze), część dawnego Polesia.

Dawne Podlasie (I Rzeczpospolita) to także np. Sokołów Podlaski, Węgrów czy Kosów Lacki – obecnie województwo mazowieckie.

Później (w czasach rozbiorów) za Podlasie zaczęto przyjmować również takie miasta jak: Siedlce (z tamtejszym ratuszem nazywanym Jackiem) – obecnie mazowieckie oraz Biała Podlaska, Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski i Janów Podlaski – obecnie lubelskie.

Mamy XXI wiek, a więc dla ułatwienia dostosuję się do powszechnie przyjętego odbioru społecznego, iż Podlasie to województwo podlaskie. Chociaż będę pisał podlaskie (a nie Podlasie) – i dlatego też taka nazwa działu: „Podlaskie”.

JŁ – J. Łapiński, książka: http://jaceklapinski.pl/jak-byc-lepszym/