Refleksja o rozwoju osobistym – Dębicki Uniwersytet Trzeciego Wieku

Promuję rozwój osobisty: świadomość, pasja, radość z życia.

Refleksja o rozwoju (i zaproszenie na wykład) ukazała się na stronie Dębickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (kliknij w tytuł informacji, aby uaktywnić link): http://www.dutw.pl/ – pod linkiem na DUTW: http://www.dutw.pl/strona/aktualnosci/rozwoj-osobisty-jest-mozliwy-w-kazdym-wieku-wyklad-programowy-dutw

Przedstawiam fragment książki, którą obecnie piszę i która będzie skierowana do seniorów:
Człowiek to istota wielowymiarowa: fizyczną, emocjonalną (społeczną), umysłową i duchową.
Człowiek jest istotą fizyczną i żyjemy w świecie materialnym. Potrzebujemy zdrowia, a także pieniędzy i innych dóbr ułatwiających życie. Jednak potrzebujemy tego, ale nie tylko tego.
Człowiek jest istotą emocjonalną (społeczną). Pragniemy kochać i być kochanymi. Lubić i być lubianymi. Szanować i być szanowanymi. Człowiek mimo swego ego, jest zmuszony otworzyć się na innych. Współcześnie istnieje duży deficyt życia uczuciowego. Żyjemy z ludźmi i dla ludzi.
Człowiek jest istotą umysłową. Chcemy mieć poczucie kompetencji i stawiać sobie wymagania. Potrzebujemy osiągnięć oraz napływu nowych myśli i idei. Dowód? Czytasz to!.
Człowiek jest też istotą duchową. Potrzebujemy sensu w życiu i sensu życia. Tkwi w nas poczucie dobra czy słuszności. Mamy sumienie, a przez to pragnienie uczciwego życia. Badania wskazują, iż ponad 95 procent ludzi wierzy w Boga lub siłę wyższą. Warto zwrócić uwagę na to, iż nie ma „gorszej” lub „lepszej” duszy. Każdy z nas ma w sobie ogromną potęgę ducha! I tą moc ducha zawsze można wzmacniać!
Owszem, fizycznie rozwijamy się do pewnego wieku. Później zwijamy się, ale zawsze możemy zadbać o formę. Jednak emocjonalnie, umysłowo i duchowo możemy rozwijać się do ostatniego dnia życia. I w tym tkwi tajemnica rozwoju.
Niegdyś istniało błędne przekonanie naukowe o ograniczonych możliwościach rozwoju ludzkiego umysłu. Oczywiście zdarzają się choroby mózgu, ale w świetle nowych badań okazuje się, że ludzki umysł zachowuje plastyczność i może ciągle „uczyć się”.

Strona autorska „Inspirowanie” na FB: https://www.facebook.com/inspirowanie/

Jacek Łapiński