Rozdział II książki „Dlaczego warto czytać?!”

Rozdział II książki „Dlaczego warto czytać?!” pt. „Zalety czytania”:

Jakie są zalety czytania?

(1) Czytanie rozwija kreatywność. W tym momencie możesz wskazać kilka korzyści, które przynosi Ci czytanie. Kilka rzeczy odnoszących się do Ciebie i… możesz przestać czytać ten fragment o zaletach czytania.
Jednak skoro warto czytać – przeczytaj to proszę! Możesz zaznaczyć zalety, które szczególnie Ci pasują i dopowiedzieć (dopisać) choćby jedną dodatkową korzyść czytania.
Czytanie ma zbawienny wpływ na człowieka. To dobrodziejstwo.

Aby popisać się kreatywnością warto poczytać o kreatywności. A później zrobić coś konkretnego. Książki dostarczają wielu pomysłów. Możesz poznać biografię bohatera i wcielić podobne rzeczy w swoim życiu. W świecie książek nie ma ograniczeń. Jeśli poznasz ten świat, to zrozumiesz, iż to Ty sam wyznaczasz granice, które później możesz przekraczać. I tak samo jest w życiu. Poznając bohaterów książek, sam możesz zostać bohaterem w życiu.
Czytanie wpływa na rozwój wyobraźni. Czytając słowo: „osioł” widzisz zwierzę lub kogoś, kogo znasz. Nie bądź osłem – czytaj! Podczas czytania tworzysz obrazy w swojej głowie. Dzięki temu tworzy się lepsze wizualizacje, które są przydatne w pracy i podczas zabawy.

(2) Czytanie wzmacnia psychiczne. Wzmacnia siłę ducha. Umiejętność czytania to umiejętność, która wyróżnia nas spośród innych istot żywych. W sposób kluczowy wpłynęła na rozwój ludzkości. To po prostu czynność magiczna. Czytanie dodaje sił, zapału lub wycisza, uspokaja – to zależy od potrzeby. A pogoda ducha to nasza osobista moc. Czytanie pozytywnie wpływa na lepszy nastrój, ale także poprawia poczucie humoru.
Czytanie uczy pozytywnego systemu wartości. Pokazuje to, co jest dobre, a co jest złe. Wskazuje także różne zależności życiowe.
Czytanie to jedna z ciekawszych form spędzania wolnego czasu. Czytanie relaksuje, rozwija i przynosi satysfakcję, iż czas spędziło się owocnie.

(3) Czytanie podnosi poziom inteligencji i uczy myślenia. Podczas czytania książki trzeba łączyć fakty, analizować wydarzenia i pamiętać to, co wydarzyło się 200 stron wcześniej (a więc w praktyce o dwa dni czytania temu). Często domyślamy się zakończenia książki, zanim doczytamy ją do końca. I to jest właśnie to! Czytanie to wyciąganie wniosków z setek sugestii i przesłanek. Zwiększa to zdolności analityczne, bo trzeba rozwiązać zagadkę wymyśloną przez autora.
Czytanie prowadzi po drogach myśli pisarza. Dodatkowo pojawiają się nowe drogi. Drogi, które bez czytania nie pojawiłyby się. Czytanie pozwala obcować z myślami wybitnych ludzi (to oczywiście zależy od wyboru lektur).
Badania naukowe pokazują, iż ludzie, którzy regularnie czytają, lepiej wypadają w testach na inteligencję, a ich zdolności poznawcze są wysokie aż do późnej starości.

(4) Czytanie poprawia pamięć. Książki przedstawiają różne historie. Poznajesz informacje i zapamiętujesz je. Przyswajanie dodatkowej wiedzy jest praktycznym ćwiczeniem pamięci.
Czytanie książek pozwala ograniczyć ryzyko choroby Alzheimera. Czytanie stymuluje umysł. A umysł nie lubi bezczynności i bezmyślności. Badania doktora Roberta Freidlanda dowodzą właśnie, iż ludzie regularnie oddający się lekturze książek, grający w gry logiczne albo rozwiązujący zagadki, są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój choroby Alzheimera w stosunku do telewidzów. Oglądanie telewizji jest dla umysłu czynnością bierną i wywiera na mózg skutek odwrotny – przyśpiesza otępienie. Choroby zdarzają się i mają uwarunkowania genetyczne. Jednak chodzi też o to, że to my sami mamy największy wpływ na własne zdrowie. Poprzez styl życia zmniejszamy lub zwiększamy ryzyko na pewne choroby. Siedząc przed ekranem w kapciach szybko „skapciejesz”.

(5) Czytanie rozwija emocjonalnie i uczy zrozumienia ludzi. Wpływa na stabilność emocjonalną. Czytanie pomaga zrozumieć siebie. Czytanie pozwala na większą zdolność zrozumienia innych ludzi. Także zrozumienia obcej kultury oraz kultury przodków. Czytając, stajemy się bardziej empatyczni i wrażliwi, bo wczuwamy się w losy bohaterów. W ten sposób otwieramy się na nowe uczucia i emocje. Jednak historie muszą nas rzeczywiście „wciągać”. Zaangażowanie w czytanie pozwala na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go. Zaczynamy odczuwać podobne uczucia, które odczuwa bohater. Badania naukowe pokazują, iż osoby czytające chętniej przekazują pieniądze na rzecz organizacji charytatywnych, bo są to także ludzie aktywni życiowo. Czytanie dodaje pewności siebie.

(6) Czytanie jest zdrowe i przyjemne. Czytanie pozwala spokojniej zasnąć w sen głęboki i dzięki temu wpływa na lepszą jakość snu. Stworzenie wieczornego rytuału z książką jest nawykiem, który relaksuje i odpręża. Już nawet 20 minut z książką tuż przed zaśnięciem (często w łóżku) pozwala wyciszyć się. Zwłaszcza, iż przez cały dzień jesteśmy bombardowani różnymi bodźcami. Wskazane są książki tradycyjne, bo niebieskie światło z ekranu pobudza, a nie wycisza. Książka – tak, a telefon, komputer i telewizor – nie. Lektura działa jak poduszka. Daje sygnał naszemu organizmowi, że pora mentalnie przygotować się do snu.
Czytanie jest także przyjemne same w sobie. Czytanie bawi, bo jest dobrą zabawą i ma nas bawić. Dostarczać rozrywki. Może rozśmieszyć lub pocieszyć. Czytanie pozytywnie wpływa na nastrój. Książka jest dobrym towarzyszem. Można ją czytać wszędzie, gdzie tylko chcesz. Możesz się nią dzielić z ludźmi i dzięki temu zyskać nowych znajomych.
Czytanie jest ciekawsze niż oglądanie. Książka jest ciekawsza niż film. Czytając malujesz obrazy miejsc, osób, wydarzeń. Jesteś lepszym reżyserem i kręcisz ciekawsze filmy w swojej wyobraźni. Dlatego jeśli przeczytasz książkę i obejrzysz film, to ocenisz, iż książka była lepsza! Zdaj się na czytanie, a nie oglądanie.

(7) Czytanie jest wartościową czynnością i zwiększa szansę na sukces. Czytanie to nawyk skutecznego działania. Wiedza jest kluczem do sukcesu. Dlatego osoby czytające książki częściej odnoszą sukces. Jeśli chcesz, aby Twoje życie było pasmem zwycięstw – czytaj!
Czytanie poradników (i książek zawodowych) skraca drogę do celu. Korzystasz z doświadczeń innych. Dzięki temu możesz pominąć wiele błędów, które ktoś wcześniej już popełnił. Owszem, czasem trzeba skorzystać ze specjalistycznego szkolenia. Jednak najczęściej wystarczy poczytać na określony temat.
Czytanie podnosi kwalifikacje zawodowe. To element pracy. Czytanie książek związanych tematycznie z zawodem sprawia, iż jest się na bieżąco z innowacjami. W takiej sytuacji jest się na rynku pracy „towarem” cenniejszym, niż ktoś kto posiada takie samo wykształcenie, ale nie zgłębia różnych tematów.

(8) Czytanie poszerza świadomość i dzięki temu stajemy się mądrzejsi. Funkcjonuje termin „oczytany”. Oznacza to, że ktoś posiada wiedzę, jest elokwentny i wyrozumiały.
Czytanie kształtuje światopogląd, gdyż dostarcza nowych idei. Wiedza poszerza horyzonty, co pozwala na lepsze zrozumienie świata. Pomaga lepiej widzieć obraz świata i stworzyć pewną wizję własnego życia.
Czytanie podsuwa pytania. A dobre pytania pobudzają do myślenia i przez to podsuwają coraz to lepsze odpowiedzi. I nie ma tylko jednej prawidłowej odpowiedzi. Zresztą sami to rozumiemy.
Czytanie uczy związku przyczynowo-skutkowego. Czytasz i dzięki temu jesteś mądry. Jesteś mądry i dlatego czytasz.

(9) Czytanie dostarcza wiedzy. I to na każdy temat. W zasadzie nie ma problemu w życiu, który nie byłby opisany w książce. Głównym problemem jest to, że większość problemów to są problemy międzyludzkie – sami je sobie stwarzamy.
Możesz czytać książki z różnego zakresu wiedzy. I zawsze czegoś się uczysz. Dzięki wiedzy lepiej odnajdziesz się w życiowych sytuacjach. Zresztą nigdy nie wiesz jaka informacja będzie Ci potrzebna: na całość wiedzy składają się różne ciekawostki.
Taka wiedza może przełożyć się na inne aspekty życia – na biznes i pracę, na życie osobiste i dotrzymywanie słowa, na realizację pasji. Sięgając po książki można poprawić wiele aspektów życia.
Mówi się, że historia jest nauczycielką życia. Czytając można uczyć się historii. Czytanie jest dla tych wyjątkowych ludzi, którzy pragną wiedzieć więcej i pragną więcej od życia.

(10) Czytanie poszerza zasób słów. Czytając spotykamy nieznane nam słowa lub te znane, ale rzadko używane. To sprawia, że nowe pojęcia zapadają w pamięć. Gdy pojawia się jakieś nieznane słowo, to jesteśmy w stanie logicznie wywnioskować co ono oznacza. A jeśli nie – to można sięgnąć do słownika.
„Gdzie bursztynowy świerzop, gryka jak śnieg biała. Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała”. A świerzop to dawna regionalna nazwa niektórych gatunków roślin stosowana dla rzodkwi świrzepy. Świerzopem nazywano również gorczycę polną. A może także chodzić o rzepak. Dzięcielina to kończyna, ale taka białoróżowa rosnąca w trawie.
Fakt posługiwania się zaawansowanym słownictwem może być pomocne w pracy wymagającej znajomości języka lub terminów specjalistycznych. Bogatszy zasób słów pomaga w opisywaniu myśli i uczuć. Wypowiedzi stają się ciekawsze i barwniejsze. A celna metafora może wywrzeć wpływ na otoczenie.

(11) Czytanie usprawnia komunikację: w mowie i w piśmie. Nawet w mowie słychać błędy językowe. Można wyrażać się w sposób przyjemny dla ucha.
Czytanie uczy zasad gramatyki i poprawnej pisowni. Kiedy czytasz, automatycznie zapamiętujesz sposób budowy zdań. Zmniejszasz problemy z ortografią, bo można „opatrzyć się” się z poprawną pisownią.
Czytanie to nabywanie cech dobrego rozmówcy, gdyż jesteśmy świadkami mądrych dialogów zawartych w książce. Czytanie uczy sztuki konwersacji i prowadzenia ciekawej rozmowy z ludźmi. Uczy elokwencji.
Czytanie uczy słuchania. Elementem dobrej rozmowy jest także umiejętność słuchania! Słuchając, stajesz się lepszym rozmówcą!
Czytanie uczy polemiki i myślenia krytycznego. To podejmowanie wewnętrznej dyskusji z autorem. Czytanie uczy ciętej riposty! Nie musisz używać wulgarnych słów, które źle mówią o samym nadawcy słów. I „Nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które mogłyby dostatecznie obelżywie określić pańskie postępowanie” – „C.K. Dezerterzy”, a film powstał na kanwie powieści.
Głośne czytanie uczy występowania publicznego.

(12) Czytanie buduje pewność siebie i podnosi poczucie własnej wartości. Im więcej czytasz, tym więcej wiesz i tym pewniejszy czujesz się w różnych sytuacjach. Obawiamy się nieznanego, a wiedza zaszczepia nas na różne nieprzewidziane sytuacje. Spodziewać się niespodziewanego. Podczas rozmowy w grupie, wypływa jakiś temat i zostajesz wciągnięty w dyskusję. Temat rozmowy jest Ci znany, bo tak się dobrze składa, iż czytałeś o tym. Twoje poczucie wartości wzrasta, bo znasz temat. Jesteś doceniony w grupie. Czujesz się dobrze i pewnie. Być może sam inicjujesz rozmowę, błyszczysz elokwencją i znajomością pewnych kwestii. Nie masz obawy, iż wyjdziesz na ignoranta. Istnieje dziedzina w której to inni mogą się uczyć od Ciebie. Dzięki czytaniu wybór dziedzin należy do Ciebie. Jednak nie warto być przemądrzałym!

(13) Czytanie uczy koncentracji, skupienia, jak i cierpliwości. Aby coś przeczytać wymaga to naturalnego skupienia uwagi. Trzeba zrozumieć tekst, co wymaga szczególnej koncentracji. To ważna umiejętność, zwłaszcza gdy w naszych czasach uwaga jest stale rozpraszana. Coraz mniej osób umie skoncentrować się i to nawet na prowadzeniu samochodu. Coraz więcej osób widzę za komórką, a nie za kółkiem. Koncentracja wpływa na całe życie.
Czytanie wyrabia cierpliwość. W telewizji informacje przekazywane są w niezwykle krótkim czasie, co nie pozwala na przemyślenie ich. Telewidz skupia uwagę na krótką chwilę, a jego myśl staje się bardziej impulsywna niż refleksyjna. Badania naukowe wskazują nawet na pewien związek między nadmiernym oglądaniem telewizji a pochopnym podejmowaniem decyzji i niecierpliwością. Zupełnie inaczej jest z czytaniem. Tempo czytania i procesu myślenia zależy od nas samych. A do pewnych przeczytanych fragmentów można powrócić po pewnym czasie.

(14) Czytanie to spotkanie z autorem. Czytając nawiązujesz z nim intelektualny kontakt. Z kim przystajesz, takim się stajesz. Możesz „przystać” z Jackiem Łapińskim poprzez moją książkę. Możesz spotkać się z profesorem Golemanem, Seligmanem czy Zimbardo. A może to być spotkaniem z Billem Gatesem, Warrenem Buffettem lub innym przedsiębiorcą, który osiągnął sukces w biznesie. A może to być jakiś sportowiec lub artysta, który poprzez autobiografię opisał swoje doświadczenia zawodowe.
Czytanie to niejako słuchanie tego, co autor ma do przekazania. Są to najlepsze (wyselekcjonowane) myśli. Warto poznawać mądrość innych, by swoje czynić lepszym, piękniejszym i ciekawszym, a tym samym bardziej wartościowym.

(15) Czytanie buduje więzi. Więzi międzyludzkie i międzypokoleniowe. Czytanie to zaznajomienie z kulturą. Kulturą osobistą i kulturą innych społeczności. Całe pokolenia wychowały się na tej samej książce.
Czytaj dzieciom! Rodzeństwo też może czytać sobie nawzajem. Czytanie może być częścią wspaniałego dzieciństwa. I może być pierwszym spotkaniem ze światem.
Książki wzbogacają kulturę kraju. Na nasze osiągnięcia historyczne patrzymy poprzez pryzmat dzieł sztuki. W tym także poprzez pryzmat dzieł literackich. Człowiek powinien, a nawet musi poznać pewne dzieła. Chociażby poezję Mickiewicza, Słowackiego czy Norwida. Albo „Lalkę” Bolesława Prusa. Najsłynniejszy Polak o inicjałach AM to… Adam Mickiewicz czy Adam Małysz?

Czytanie przynosi jeszcze wiele innych zalet.

Jacek Łapiński, Dlaczego warto czytać?!, wydanie III, Łapy 2020.

Inspirowanie – polub proszę stronę: https://www.facebook.com/inspirowanie/