„Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie” – fragment książki

Przedstawiam Ci fragment książki „Z uśmiechem Ci do twarzy. Dobry humor to lepsze życie” – inspirację na zakończenie lektury: Pasjonuję się psychologią pozytywną, ale jest wiele dodatkowych tematów, które warto poruszyć. Wśród nich niezwykle ważne są: skuteczność i sens, komunikacja i motywacja, czas i pieniądze.

Skuteczność.
Warto odpuszczać w większości sporów, aby nie kruszyć kopii przy wielu bezsensownych sprawach. Naprawdę lepiej koncentrować się na tym, co ważne. I zachować przy tym wytrwałość. Warto skoncentrować się na tym, co ważne i być panem sytuacji w sprawach istotnych dla siebie.
Nie mamy wpływu na wszystkie sprawy w życiu, ale jednak inicjatywa przeważnie należy do nas. Jeżeli będziemy angażować się w to, co dzieje się z naszym udziałem, to coś może się w otaczającym nas świecie zmienić na lepsze. Każda, nawet najmniejsza pozytywna zmiana, będzie dla nas zyskiem. Dlatego trzeba robić swoje! Tylko/aż tyle (niepotrzebne skreślić).
Prawda jest taka, że każdy z nas napotyka w codziennym życiu na jakieś trudności. Jedni borykają się z samoorganizacją (z pewnym „ogarnięciem się”), innym brak motywacji do działania (nie mogą zabrać się do określonej pracy). Ważnym jest, by się nie poddawać. W końcu staramy się dla samych siebie.
Jak zmotywować się do działania, kiedy brakuje motywacji do zmotywowania się?! Najlepszą rzeczą, aby zacząć coś robić, to powiedzieć o tym komuś! I zacząć działać od razu, by nie być gołosłownym. Gdy coś Cię powstrzymuje teraz, to tym bardziej powstrzyma Cię później! Trzeba się niejako zmusić do działania, a później będzie się miało psychiczny przymus dokończenia zadania. Nic tak człowieka nie męczy, jak robota, która nad nim „wisi”. A jedyny sposób, aby się od niej uwolnić, to wykonać ją. Magiczna chwila na którą czekasz: to teraz!
A jak „ogarnąć się”? Zaczynać dzień od robienia najważniejszej rzeczy. A nawet nieco wcześniej wstawać w tym celu. Nawet wtedy, jeśli inne rzeczy nie zostaną zrobione, to przynajmniej zostanie zrobione to, co jest najbardziej istotne! A robienie szeregu niepotrzebnych rzeczy, to marnowanie czasu i energii.
Warto wyznaczać własne kierunki zmian. Zaplanować coś, co może być opłacalne i zwiększy szansę na rynku po kryzysie. Można przygotować nowy projekt czy szlifować jakąś umiejętność, język obcy. Będą i tacy, którzy spędzą cenny czas przed ekranem i będzie „cool” (KUL: komentował, udostępniał, lajkował), działając na rzecz FB. Żyje się realnie.

Sens.
Człowiek potrafi być bezwzględny, egoistyczny i wyrządzać celowo krzywdę innym. Jednocześnie jest też zdolny żyć dla swoich ideałów, a nawet za nie oddać życie!
Gdy krzywdzi się innych, to pozostawia się ich zranionych. Człowiek bez współczucia, sam buduje w sobie mur i jest coraz mniej zdolny do właściwego reagowania na innych ludzi.
Podstawowym aspektem natury człowieka jest potrzeba tworzenia i utrzymywania więzi. Jesteśmy takimi ludźmi, jakie są inicjowane przez nas i podtrzymywane relacje. Dlatego krzywdząc innych, krzywdzimy też siebie! Okazywanie uczuć to oznaka siły, a nie słabości. Warto wybaczać dla własnego dobra i pozostać w pozytywnym stosunku do ludzi! Jesteśmy zależni od innych ludzi, bo potrzebujemy ich dla zachowania zdrowia psychicznego! Ludzie nie mogą żyć w samotności. Pokazała to „zaraza” i domowa izolacja.

Komunikacja.
Można karmić się smakołykami, ale także inspiracją. SMS – słowa mają siłę.
Człowiek został obdarzony jednym językiem i dwojgiem uszu, więc powinien SP – słuchać i pytać. Komunikacja to proces dwustronny. Samo mówienie jest jak ulica jednokierunkowa. Drugim kierunkiem jest zrozumienie. Podobnie telefon umożliwia porozumiewanie się, ale nie gwarantuje porozumienia! Ważny temat zasługuje na osobistą rozmowę.
Dwa najważniejsze problemy to wydawanie sądów i udzielanie rad, a to wszystko według subiektywnych kryteriów i narzucanie komuś naszych zasad. A także wtrącanie swoich trzech groszy, czyli potrzeba dodania czegoś od siebie w każdej dyskusji. Każdy z nas, gdyby zliczył te grosze, to byłby już milionerem.

Motywacja.
Nie istnieje przypadek, bo wszystko jest w jakiś sposób ze sobą przyczynowo powiązane. Każde działanie rodzi skutek. Dążymy do czegoś lub unikamy czegoś. A ludzkie doświadczenie jest zróżnicowane. Warto nastawić się na efekt, a nie na sam wysiłek.
Dążenie do znalezienia sensu jest największą siłą motywującą. Motywacja wymaga motywu, czyli wartości, które będą Ci przyświecać. To idea stałego ognia, jak znicz olimpijski. Do podtrzymania motywacji istotna jest informacja zwrotna. Może zawierać się w pytaniach, na które codziennie sobie odpowiemy.

Czas.
Czas to życie, a życie mamy tylko jedno. Nie cofniemy czasu. Niby banalne, ale czas płynie dla nas nieubłaganie. Jak wiele tracimy czasu, jednocześnie nie wiedząc przy tym, ile go nam jeszcze pozostało w życiu? Każdy, nawet najbardziej zapracowany człowiek, może przeznaczyć 1 lub 2 godziny dla siebie: na rozwój pasji, czytanie i ćwiczenie.
Co dobrego dziś zrobiłem?!
Ile dziś przeczytałem?!
Ile dziś ćwiczyłem (np. Ile przebiegłem? Ile brzuszków zrobiłem?).
Można zadać nieskończenie wiele pytań, które podtrzymują działanie i rozliczają czas, w zależności od tego, co robimy i na czym nam zależy.

Pieniądze.
Pieniądz to rzecz, która ma określoną wartość. Czasem ją jednak znacznie przeceniamy. I dlatego pieniądze pokazują najlepsze lub najgorsze cechy człowieka: pracowitość lub zawiść, altruizm lub chciwość.
Badania naukowe pokazują, iż płacąc gotówką (a nie kartą) wydaje się o około 10 procent mniej pieniędzy (nie obniżając przy tym standardu życia), bo czuje się przepływ pieniądza w ręku i dokonuje się bardziej racjonalnych zakupów.

Na zakończenie podkreślę, iż warto szukać takich ludzi, którzy emanują dobrocią i oddziałują pozytywnie. Taka osoba wywołuje pozytywne wrażenia. Jesteśmy źródłem emocji (i energii) dla siebie i innych.
Czasami potrzeba całej książki, całego życia, aby trafić na odpowiednią myśl dla siebie. Takie zdanie to np.:
Uśmiech ma zbawienną moc!

Czy wiesz jaka jest różnica między rosyjskim optymistą, pesymistą i realistą?
– Optymista ma przekonanie że Rosja będzie imperium świata i nic nie robi, tylko popija wódkę.
– Pesymista ma przekonanie, iż Ameryka i Chiny chcą zniszczyć Rosję, więc uczy się angielskiego i chińskiego.
– Rosyjski realista nic nie myśli. Tylko co jakiś czas czyści Kałasznikowa.

Uśmiechnij się proszę!
Ostatecznie to Ty decydujesz, co jest dla Ciebie jest ważne i życzę Ci, abyś to zdobył! Zapewniam Cię, że jeżeli masz cel – to jeszcze wiele radości w życiu przed Tobą! I nieistotne jest, ile masz lat!
Bądź skutecznym w czynieniu dobra. Tego Ci życzę z głębi duszy. Powodzenia na dobrej drodze (pełnej pasji) do szczytnego celu!

:) :) Zamówienie książki :) :) – zasady:
Zakup książki „Z uśmiechem Ci do twarzy” to proces bardzo prosty. Warunkiem realizacji zamówienia jest zaksięgowanie wpłaty na rachunku bankowym.
Konto, PKO Bank Polski:
74 1020 1332 0000 1602 0905 8563.
Cena jednostkowa książki to 45 złotych. W ramach promocji proponuję kwotę 30 złotych. :) :)
Dostawa na terenie Polski jest bezpłatna – gratis (w ramach zakupu książki, a zamówienie realizowane jest przez Pocztę Polską).
Książka może być ze specjalną dedykacją (dla siebie lub dla kogoś). :) :)
A jeśli są dodatkowe wymagania (np. komu ma zostać wypisana dedykacja, inny polski adres realizacji zamówienia), to można kontaktować się poprzez:
formularz kontaktowy (dostępny poniżej)
lub e-mailowo: jaceklapinski@interia.pl
lub telefonicznie (także smsy): 533 116 333
lub stronę autorską „Inspirowanie” na FB: https://www.facebook.com/inspirowanie/
lub na prywatny profil na FB: https://www.facebook.com/profile.php?id=100007503993900
Można śmiało pisać, gdyż lubię kontakt z Czytelnikami. :) :)

Formularz kontaktowy:

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Jacek Łapiński z uśmiechem Ci do twarzy

Pozdrawiam serdecznie z uśmiechem :) :) Jacek Łapiński